Tolmuallergia ja kodu sisustamine
Posted in DisainMagamistubaSisustus

Tolmuallergia ja kodu sisustamine

Kodu sisustades on väga oluline arvestada pereliikmete allergiatega. Enamlevinud allergiatekitaja Euroopas on kodutolmulest. Tolmulestast tekkivaid allergiaid on võimalik teadlikult kodu sisustades ja hooldades vähendada.

Mis on tolmulesta allergia?

Kodutolmu lest on silmale nähtamatu (0,3-0,5mm) lest, kes toitub inimese kõõmast ja surnud naharakkudest. Tolmulestad elutsevad peamiselt suletekkides,- patjades, madratsites, pehmes mööblis (diivanid, sohvad, tugitoolid), lambanahkades, villastes riietes jms. Allergiat tekitavad tolmulesta väga väikesed väljaheited, mis satuvad inimese organismi läbi hingamisteede. Kuna tolmulestad on peamiselt tekkides ja patjades, siis allergia sümptomid avalduvadki enamasti öösel ja varahommikul.

Kuidas leevendada tolmulesta-allergiat?

Kuna tolmulestale meeldib keskkond, kus on õhuniiskus >50% ja õhutemperatuur >25 kraadi, siis tuleks jälgida kodus neid näitajaid.Liiga soe ja kuiv õhk ärritab limaskesti, liiga niiskes õhus paljunevad mikroobid ja levib hallitus.

Oluline on allergiku tube palju tuulutada ja voodipesu ning madratsit tihti õues kloppida. Allergia vähendamiseks võiks õhk toas vahetuda iga kahe tunni tagant.

Tolmulestad hävivad nii külmutamisel kui ka kuumutamisel. Pesumasinasse võib lisada lisaks pesugeelile ka mõned tilgad Teepuuõli eeterlikke tilkasid, mis on väga hea looduslik tolmulesta hävitaja. Talvel, kui väljas on miinuskraadid on hea voodiriided ja diivanipadjad paariks tunniks õue viia.

Allergiku tuppa pehmed mänguasjad ning toataimed kahjuks ei sobi, kuna mõlemad koguvad palju tolmu ja neid on raske puhastada.

Milliseid sisustustooteid tolmulesta-allergikule valida?

Tolmulesta-allergiku puhul kehtib reegel – mida vähem, seda parem. Mööbli valikul tuleks lähtuda sellest, et see ei koguks tolmu ja seda oleks lihtne puhastada. Tekstiilitoodete valikult tuleks jälgida, et kangas koguks võimalikult vähe tolmu ja kannataks triikimist ning pesu vähemalt 60 kraadi.

SisustusParadiisi tootevalikus on päris palju sisustuselemente, mis sobivad ka allergiku koju:

  • Madratsid – allergikule on kõige sobivamad kergesti puhastatavad poroloonist (link) või spetsiaalsed niiskust imavast materjalist matratsid (link). Paljude madratsite katted on immutatud antiallergeensete ainetega, mis aitavad pärssida tolmulesta tegevust (Link).
  • Padjad, tekid – lambavillaste ja sulepatjade asemel võiks kasutada spetsiaalsest allergiavabast kunstkiust materjale (link).
  • Vaibad – üldiselt allergiku tuppa vaipa ei soovitata. Kui, siis ainult väike kaltsuvaip, mida on võimalik kloppimiseks õue viia.
  • Voodid – allergiku voodipõhi võiks olla restiga, et võimaldada õhuvahetust. Eelistada tuleks pigem puidust voodeid (link). Hea oleks, kui voodi oleks liigutatav või voodi alt tühi, et oleks hea põrandaid puhtana hoida.
  • Muu mööbel – allergiku toas võiks olla kergesti puhastatavast ja võimalikult naturaalsest materjalist mööbel. Raamatud, mis koguvad kergesti tolmu, võiks olla pigem kapis või riiulil olles ka neid tihti tolmust puhastada.

Kuigi suure osa inimeste jaoks on allergiad igapäevaelu osa, siis saame palju ise oma kodu sisustadest ära teha, et allergiatest tekkinud tervisehädasid ära hoida.

Top Trend 2018

Expert Support 24/7
Donec lacinia mattis justo ligula
Scelerisque quam, id vestibulum
Cras ac quam eu elit
100% Responsive
Unique Design
Share this post

There are no comments

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Alustage sisestamist ja otsimiseks vajutage Enter

Sinu ostukorv

Ostukorvis ei ole tooteid.